Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadziła „Program 500 plus” informujemy, że:
Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następują na wniosek złożony przez osobę uprawnioną.
Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpoczyna się z dniem wejścia w życie ustawy tj. 1 kwietnia 2016 r. i kończy 30 września 2017 r.
Prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Wniosek o świadczenie wychowawcze od 1 stycznia 2017 roku mieszkańcy Gminy Siedlce mogą złożyć:
- osobiście w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Siedlcach, ul. Asłanowicza 10 - przez Biuro Podawcze,
- tradycyjną drogą pocztową,
- drogą elektroniczną, za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP.
Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje:
- obywatelom polskim,
- cudzoziemcom:
- do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
- jeżeli wynika to z wiążących RP dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym,
- przebywającym na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12.12.2013 r. o cudzoziemcach, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium RP,
- posiadający kartę pobytu z adnotacją „ dostęp do rynku pracy”, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium RP, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenia na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
U W A G A !
Jeśli osoba składająca wniosek lub członek rodziny przebywa za granicą – w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a wyjazd ma charakter zarobkowy, to gmina przekaże wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa. Pozwoli to uniknąć pobierania przez ta samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach UE/EOG jednocześnie.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej,
- pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
- członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego stanowią inaczej.
Rodzic składający wniosek także na pierwsze dziecko będzie musiał dołączyć do wniosku:
ü oświadczenie dokumentujące wysokość dochodu niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody,
ü oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym- jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody,
ü dokumenty (w tym oświadczenia) potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu w przypadku zmian sytuacji dochodowej,
ü w przypadku rolników – oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego,
ü w przypadku cudzoziemców – określone zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce,
Dokumenty dotyczące dochodu rodziny nie są wymagane w przypadku, gdy dana osoba nie ubiega się o prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.
Świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie otrzyma na wniosek każda rodzina na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia niezależnie od dochodów rodziny.
Na pierwsze i/lub jedyne dziecko świadczenie będzie przysługiwało tylko w przypadku rodzin, u których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł netto miesięcznie.
Natomiast jeżeli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne , świadczenie na pierwsze dziecko będzie przysługiwało, o ile dochód na jednego członka rodziny nie przekroczy
1200 zł netto na miesiąc.
Istotne jest, że do składu rodziny brane są pod uwagę pozostające na utrzymaniu dzieci do ukończenia 25 roku życia. Dodatkowo, wliczane też będą dzieci, które ukończyły 25 rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.
Zgodnie z ustawą, pod uwagę brany jest dochód netto wszystkich członków rodziny za 2014 rok, z późniejszymi zmianami (np. utrata i uzyskanie dochodu).
Świadczenie będzie przekazywane na konto bankowe wskazane przez Wnioskodawcę w druku wniosku.
W A Ż N E !!!
W przypadku wystąpienia zmian:
- w liczbie członków rodziny,
- uzyskania dochodu,
- zmiany pracy,
- rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej,
- zmiany stanu cywilnego,
- przebywania członka rodziny za granicą w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
i innych zmian mających wpływ na prawo do wypłaty świadczenia wychowawczego (500+), wnioskodawca jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenie wychowawcze. Każdą zmianę należy zgłosić na piśmie.
Osoba, która pobrała nienależne świadczenie wychowawcze, jest zobowiązana do jego zwrotu wraz z należnymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siedlcach informuje, iż wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na okres zasiłkowy 2017-2018 będą przyjmowane od 1 sierpnia 2017 roku.
Wówczas przy ustalaniu prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko będzie brany pod uwagę dochód za 2016 rok.
Informacji na temat świadczenia wychowawczego udzielają pracownicy GOPS:
Pani Justyna Tarkowska i Pani Edyta Marciszewska - pokój nr 3 na parterze
lub pod numerem telefonu: 25 63 277 31 wewn. 11.