Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", która przewiduje między innymi zapewnienie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Jednorazowe świadczenie wynosi 4000 złotych.
Świadczenie przyznawane jest w przypadku, gdy :
- dziecko jest ciężko i nieodwracalnie upośledzone,
- dziecko jest nieuleczalnie chore na chorobę, zagrażającą życiu,
- choroby dziecka/i powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu stwierdzone są w zaświadczeniu uprawnionego lekarza (posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii),
- kobieta pozostawała pod opieką medyczną przez całą ciążę do porodu nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
O świadczenie może się ubiegać (bez względu na dochód):
- ojciec
- matka
- opiekun prawny
- opiekun faktyczny
Wymagane dokumenty:
- zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii;
- zaświadczenie lekarskie/ zaświadczenie wystawione przez położną ( wymóg dostarczenia zaświadczenia lekarskiego/zaświadczenia wystawionego przez położną nie dotyczy osób będących opiekunami prawnymi lub opiekunami faktycznymi dziecka - /opiekun faktyczny dziecka to osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka/, a także osób, które przysposobiły dziecko) potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Termin złożenia wniosku:
Wniosek należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Mieszkańcy gminy Siedlce w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Asłanowicza 10, parter pokój nr 3.